1. Hvis geometrien skal forenes med et andet objekt
Benyt funktionen ”Foren med andet objekt”, hvis objektet skal forenes med et eksisterende objekt:
Vær opmærksom på at ObjektID og attributter til det nye, forenede objekt vil være bestemt af det objekt, som du udvælger først.
Med andre ord, hvis du gerne vil beholde attributter og ObjektID af det store linjestykke, så vælg da denne først, og klik derefter på ”Foren med andet objekt”.
Husk at være opmærksom på at attributterne er korrekte, da attributterne på det andet linjestykke går tabt.
Klik på det eksisterende objekt, som geometrien skal udvides med. Ud til venstre vil du se, at 1 objekt slettes, når du klikker på ”Gem objekt”.
Klik på ”Gem”.
Du kan nu ændre i det nye objekt, både i den attributter og i dens geometri. Klik dernæst på "Gem kladde" og til sidst på "Gem objekt"
Alternativt kan du forlænge geometrien af det længere linjestykke til at indeholde det lille linjestykke, og derefter slette det lille linjestykke.
2. Hvis geometrien er en fejlregistrering og skal slettes
Hvis objektet skal slettes, kan du bruge funktionen ”Slet”:
Herefter skal du bekræfte, at du vil slette objektet ved at klikke "Gem objekt"
Kommentarer
0 kommentarer
Artiklen er lukket for kommentarer.