Bemærk: Fund fra eksterne databaser
Arter.dk viser fund fra eksterne databaser, fx Naturdatabasen. Ændringer i afsendersystemet bliver ikke nødvendigvis overført til Arter.dk med det samme. I perioder kan opdateringer være forsinkede eller mangle.
Derfor kan et fund på Arter.dk afvige fra registreringen i afsendersystemet. Et eksempel: Et fund er i Naturdatabasen rettet fra stor vandsalamander til lille vandsalamander. Stor vandsalamander er en bilag IV-art, men det er lille vandsalamander ikke. Arter.dk kan derfor i en periode vise et fund af en bilag IV-art, som ikke længere er registreret i afsendersystemet.
Arter.dk opdaterer data fra eksterne kilder så hyppigt som muligt. Vi kan dog ikke garantere, at data altid er aktuelle, fuldstændige eller korrekte. Som bruger er du selv ansvarlig for at kontrollere data i afsendersystemet og/eller på GBIF, før du bruger dem. Det gælder især, når data indgår i sagsbehandling, planlægning eller andre beslutninger.
Vi arbejder på at forbedre synkroniseringen mellem Arter.dk og Naturdatabasen og med andre eksterne databaser.
Indtil da: Tjek altid data i afsendersystemet, før du bruger dem.
Kommentarer
0 kommentarer
Artiklen er lukket for kommentarer.